Zdjęcie instalacji podłogowej
Instalacja podłogowa z rur pex/al/pex

Instalacja CO z pex/al/pex

 

Instalacja centralnego ogrzewania z rur pex/al/pex, jest systemem rur wykonanych z dwóch warstw tworzywa sztucznego oddzielonego wkładką z aluminium. Warstwa aluminium usztywnia rurę i dodatkowo tworzy warstwę antydyfuzyjną. Unikalne właściwości tworzywa pex (polietylen sieciowany) pozwalają na dowolne kształtowanie przebiegu rur, co jest niezbędnym warunkiem do wykonania ogrzewania podłogowego.

 

Jak można wykonać instalację z pex/al/pex:

  1. instalację kolektorową, rozprowadzaną z rozdzielacza

  2. instalację trójnikową, rozprowadzaną z trójników

 

Złączki instalacji Co pex/al/pex:

  1. złączki skręcane

  2. złączki zaciskane

  3. złączki zaprasowywane 

Odcinki sprzedawanych rur:

 

Rura pex/al/pex sprzedawana jest w różnych odcinkach, jest to oczywiście spory krążek w zależności od producenta i średnicy rury:

  1. 50 mb
  2. 100 mb
  3. 200 mb
  4. 240 mb
  5. 500 mb
  6. 600 mb

Rozmiary średnic rur pex/al/pex:

 

  1. 16 mm

  2. 20 mm

  3. 25 mm

  4. 26 mm

 

Złączki i przejściówki do rur pex/al/pex:     

                                                                                                          

  1. kolana, kolana ustalone

  2. trójniki, trójniki redukcyjne

  3. mufy

  4. redukcje

  5. mufy i nyple przejściowe na gwint zewnętrzny i wewnętrzny

 

A może instalacja z pex-a

 

Instalacją pokrewną do instalacji z rur pex/al/pex są instalacje z rur pex. różnica polega na tym, że rura pex nie posiada wkładki aluminiowej i jest wykonana jako rura jednorodna, a sieciowanie i barierę antydyfuzyjną wykonuje się w zależności od producenta w różny sposób. Pex-a jest sieciowany nadtlenkiem, Pex-b jest sieciowany silanolem, a Pex-c powstaje podczas obróbki wiązką elektronów. Sieciowanie wzmacnia wytrzymałość i elastyczność rury. Rury pex stosuje do montażu instalacji ciepłej i zimnej wody, a także do instalacji ogrzewania podłogowego.

Do montażu instalacji z pex/al/pex stosuje się kształtki skręcane, które nie wymagają specjalnych narzędzi, wystarczy zwykły kalibrator i klucz płaski. Do kształtek zaciskanych potrzebny jest przyrząd do wykonania kielicha i drugi do naciągania tulejek zaciskowych na kształtkę. Przy złączkach zaprasowywanych potrzebna jest prasa, gdzie zamocowane są szczęki zaciskowe odpowiednie do każdej średnicy rury, które zaprasowują stalową złączkę na rurze. Złączki skręcane (po wymianie uszczelek) jak i złączki zaciskane można wykorzystać ponownie

 


 

Rura - jak policzyć ile potrzebujesz rury

 

Rozdzielacz do ogrzewania podłogowego dobieraj w zależności od powierzchni ogrzewanych pomieszczeń. Na początek musisz dokładnie pomierzyć całą powierzchnię do ogrzewania. Jeżeli już wiesz ile metrów kwadratowych masz do ogrzania, możesz policzyć ile potrzebujesz rury do wykonania pętli grzewczych. Przyjmij, że będziesz układał rurę co 15cm, czyli potrzebujesz na każdy metr² około 7m bieżących rury. A z kolei, jeżeli będziesz układał rurę co 10cm,  potrzebujesz na każdy metr² około 10m bieżących rury. Teraz pomnóż ilość metrów powierzchni do ogrzania i już wiesz ile potrzebujesz kupić rury.

 

Rozdzielacz do ogrzewania podłogowego - jak dobrać

 

Jeżeli już wiesz ile potrzebujesz rury do wykonania ogrzewania, czas na dobór rozdzielacz do ogrzewania podłogowego. Teraz musisz zaplanować jakie długie pętle będziesz układał. Pamiętając, że długość pojedynczej pętli jakie będziesz robił, nie powinna być dłuższa niż 120mb i nie krótsza niż 60mb. Najlepiej jeżeli masz możliwość zrobienia pętli o jednakowej długości, bo w przyszłości unikniesz regulacji przepływu na rotametrach. Do samej długości pętli musisz jeszcze doliczyć rurę od kolektora do samej pętli i to 2 razy. Robisz obiegi po 100mb, rurę układasz co 10cm (żeby było prosto liczyć) a od spirali grzewczej do skrzynki z rozdzielaczem masz 5m. Zaznacz na foli powierzchnię 9m².Następnie  rozłóż rurę od rozdzielacza do zaznaczonej powierzchni (5mb). Teraz połóż samą spiralę na przeznaczonej powierzchni  9m² (90mb rury) i dalej z powrotem do rozdzielacza (5mb).

W podsumowaniu na obieg który rozłożyłeś, zużyłeś 100mb rury. Zatem możesz sobie zaznaczyć kolejne miejsca na same spirale grzewcze, w rezultacie czego dowiesz się, jakiego dużego rozdzielacza podłogowego potrzebujesz. Ponadto warto też wiedzieć w jakich długich kręgach będziesz miał rurę. Rura jest dostępna w długościach 240, 500 i 600mb.


 

Podsumowanie

 

Jest to krótki opis jak samemu możesz policzyć ile potrzebujesz rury, jaki duży powinieneś mieć rozdzielacz, jaką szafkę i ile foli, klipsów itp. Jeżeli wiesz ile czego potrzebujesz możesz obliczyć jaki będzie koszt materiału na instalację podłogową.