Instalacja centralnego ogrzewania z miedzi, jest jednym z popularniejszych systemów grzewczych wykonywanych domach jednorodzinnych, ze względu na trwałość, łatwość obróbki, różnorodność i dostępność złączek.

Instalację miedzianą możemy wykonać jako:

  1. instalację z pionami

  2. instalację poziomą, rozprowadzaną pod wylewką

  3. instalację kolektorową, rozprowadzoną z rozdzielacza

Oprócz rur twardych występujących w odcinkach 5-cio metrowych, dostępna jest również rura miedziana miękka w zwojach, w zależności od średnicy rury od 25m do 50m. Występuje również rura miedziana w powłoce z tworzywa sztucznego wykorzystywana do ogrzewania podłogowego.

Złączki z miedzi dostępne w sprzedaży:

  1. kolana, jedno i dwukielichowe

  2. łuki 45% jedno i dwukielichowe

  3. trójniki, trójniki redukcyjne

  4. mufy

  5. redukcje

  6. mijanki jedno i dwukielichowe

  7. mufy i nyple przejściowe z gwintem zewnętrznym i wewnętrznym

Średnice występujących rur i złączek:

  1. 15 mm

  2. 18 mm

  3. 22 mm

  4. 28 mm

  5. 35 mm

Do wykonania instalacji z miedzi potrzebujemy kilku dedykowanych narzędzi, niezbędnych do; cięcia, gratowania, lutowania rur i kształtek miedzianych. Instalacja z miedzi wymaga starannego i czystego montażu, co ma bezpośredni wpływ na jakość i trwałość połączeń lutowanych. Miedź jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła dlatego wykonana z niej instalacja, wymaga izolowania otulinami termoizolacyjnymi w celu ograniczenia strat cieplnych podczas pracy. W przypadku instalacji krytej tynkiem lub wylewką otulina z pianki spełnia również funkcję ochronną i pozwala na pracę rur; wydłużania się przy wysokiej temperaturze czynnika grzewczego, lub kurczenia się przy wychładzaniu.