Park Krajobrazowy

Rozdz. 01 Rozdz. 02 Rozdz. 03 Rozdz. 04 Rozdz. 05 Rozdz. 06 Rozdz. 07 Rozdz. 08 Rozdz. 09 Rozdz. 10 Rozdz. 11 Rozdz. 12 Rozdz. 13 Rozdz. 14 Rozdz. 15 Rozdz. 16 Rozdz. 17 Rozdz. 18 Rozdz. 19 Rozdz. 20 Rozdz. 21

Zdjęcie instalacji podłogowej
Instalacja podłogowa z rur pex/al/pex

Instalacja centralnego ogrzewania z rur pex/al/pex, jest systemem rur wykonanych z dwóch warstw tworzywa sztucznego oddzielonego wkładką z aluminium. Warstwa aluminium usztywnia rurę i dodatkowo tworzy warstwę antydyfuzyjną. Unikalne właściwości tworzywa pex (polietylen sieciowany) pozwalają na dowolne kształtowanie przebiegu rur, co jest niezbędnym warunkiem do wykonania ogrzewania podłogowego.

Instalację Co z rur pex/al/pex wykonuje się:

 1. instalację kolektorową, rozprowadzaną z rozdzielacza

 2. instalację trójnikową, rozprowadzaną z trójników

Złączki do montażu instalacji Co pex/al/pex:

 1. złączki skręcane

 2. złączki zaciskane

 3. złączki zaprasowywane 

Rura pex/al/pex sprzedawana jest w różnych odcinkach, jest to oczywiście spory krążek w zależności od producenta i średnicy rury:

 1. 50 mb

 2. 100 mb

 3. 200 mb

 4. 250 mb

 5. 400 mbZdjęcie instalacji ogrzewania podłogowego

Rozmiary średnic rur pex/al/pex:

 1. 16 mm

 2. 20 mm

 3. 25 mm

Złączki i przejściówki do rur pex/al/pex:                                                                                                               

 1. 1kolana, kolana ustalone

 2. trójniki, trójniki redukcyjne

 3. mufy

 4. redukcje

 5. mufy i nyple przejściowe na gwint zewnętrzny i wewnętrzny

Instalacją pokrewną do instalacji z rur pex/al/pex są instalacje z rur pex. różnica polega na tym, że rura pex nie posiada wkładki aluminiowej i jest wykonana jako rura jednorodna, a sieciowanie i barierę antydyfuzyjną wykonuje się w zależności od producenta w różny sposób. Pex-a jest sieciowany nadtlenkiem, Pex-b jest sieciowany silanolem, a Pex-c powstaje podczas obróbki wiązką elektronów. Sieciowanie wzmacnia wytrzymałość i elastyczność rury. Rury pex stosuje do montażu instalacji ciepłej i zimnej wody, a także do instalacji ogrzewania podłogowego.

Do montażu instalacji z pex/al/pex stosuje się kształtki skręcane, które nie wymagają specjalnych narzędzi, wystarczy zwykły kalibrator i klucz płaski. Do kształtek zaciskanych potrzebny jest przyrząd do wykonania kielicha i drugi do naciągania tulejek zaciskowych na kształtkę. Przy złączkach zaprasowywanych potrzebna jest prasa, gdzie zamocowane są szczęki zaciskowe odpowiednie do każdej średnicy rury, które zaprasowują stalową złączkę na rurze. Złączki skręcane (po wymianie uszczelek) jak i złączki zaciskane można wykorzystać ponownie